• Vítejte ve Šternberku

  Vítejte ve Šternberku

 • Měření rychlosti automobilů stacionárními radary

  Měření rychlosti automobilů stacionárními radary

 • Rozklikávací rozpočet města, registr smluv a pohledávek

  Rozklikávací rozpočet města, registr smluv a pohledávek

 • Kalendář akcí ve Šternberku pro rok 2017

  Kalendář akcí ve Šternberku pro rok 2017

 • Nová mobilní aplikace Šternberk nejen pro turisty

  Nová mobilní aplikace Šternberk nejen pro turisty

 • Termíny svozů komunálního odpadu a bioodpadu pro 2017

  Termíny svozů komunálního odpadu a bioodpadu pro 2017

 • Jaké jsou plány a investice ve Šternberku v roce 2017?

  Jaké jsou plány a investice ve Šternberku v roce 2017?

 • Poplatky za psa a svoz odpadu se nemění. Stejně jako vodné.

  Poplatky za psa a svoz odpadu se nemění. Stejně jako vodné.

 • Využijte školní hřiště Svatoplukova, Dr. Hrubého a náměstí Svobody pro sport

  Využijte školní hřiště Svatoplukova, Dr. Hrubého a náměstí Svobody pro sport

 • Uzavření trati Ecce Homo pro sportovní aktivity v roce 2017

  Uzavření trati Ecce Homo pro sportovní aktivity v roce 2017

Šternberk - oficiální informační portál města

HISTORICKÉ MĚSTO ROKU 2008
Dotazy občanů

Vážení spoluobčané, 
v případě, že se Vám nepodaří vložit dotaz do této rubriky, zašlete jej prosím na adresu cernocka@sternberk.cz. Váš dotaz bude vyřízen dle pravidel této rubriky. Děkujeme za pochopení.

Vyřešte příklad: 1 plus 11 se rovná

Rozbalit vše + | Sbalit vše -
+Jirka: Orientační cedule

Dobrý den. Ve Šternberku, jako i v jiných městech, jsou umístěny směrové cedule k orientaci po městě. Ve Šternberku na Horním náměstí je také jedna, ale s chybou. Možná to je záměr učit anglicky mluvící lidi česky, ale spíš je to velká ostuda pro město. Jak dlouho tam tento rozcestník ještě bude, kdo je za toto zodpovědný a z jakých finančních prostředků bude náprava hrazena, zaplatí město nebo odpovědná osoba (takto provedenou zakázku přeci nelze přijmout jako bezchybnou). Děkuji za konkrétní a jasnou odpověď.

Vážený pane,

nový informační systém pro pěší byl nainstalován ve Šternberku na začátku července. Hlavním posláním nového systému je pohodlně navigovat návštěvníky k atraktivitám a turistickým cílům ve městě, k důležitým záchytným bodům či službám pro turisty.

Na 16 stanovištích jsou postaveny směrovky na samostatných sloupcích, směrovky obsahují názvy jednotlivých cílů v češtině a angličtině, piktogram, šipku a orientační vzdálenost k cíli v metrech.

V textech na jednotlivých tabulkách chyba není, naopak je záměrem co nejvíce zahraničním návštěvníků orientaci ve městě usnadnit, proto bylo po konzultaci s překladateli a odborníky na cestovní ruch použito např. označení Hlavní náměstí jako HLAVNÍ SQUARE, a ne Main Square, pod kterým by se turista ve městě nezorientoval, protože se takto název v překladu nepoužívá a dvojjazyčné označení ulic a objektů se neplánuje.

S pozdravem

Mgr. Irena Černocká
tisková mluvčí  

 

IP: 217.196.124.254 Dotaz z: 18.08.2017
+Marek: odpad

Dobrý den,mám dotaz ,jak je to s tím,když pracovník fy.Marius Pedersen dělá sběr odpadu,má vozík a vysypává odpadkové koše a veškerý odpad vyhazuje do popelnic,které si platíme  a do popelnice,která je pro to určená odpad nevyhazuje.Pozorujem to již delší dobu,pak jsou naše domovní popelnice přeplněné .Děje se to na sídlišti Jiráskova.Děkuji za odpověď

Vážený pane,

Váš podnět jsme okamžitě projednali se svozovou firmou. Skutečnost je taková, že zaměstnanci svozové firmy mají na sídlišti Jiráskova vlastní uzamčený kontejner, který používají pro výsyp. Byli jsme ujištěni, že používají výhradně tento kontejner.

S pozdravem  

Mgr. Antonín Kostrůnek
vedoucí odboru životního prostředí

IP: 188.175.233.239 Dotaz z: 16.08.2017
+Jana Bajerová: Letní kino v Augustiniánském klášteře

Dobrý den, zajímalo by mě, proč v letošním létě není provozováno letní kino v Augustiniánském klášteře ve Šternberku. V minulých letech jsme kino rádi navštěvovali, letos po uzavření Našeho kina se neotevřelo ani letní kino. Zdá se, že kultura ve Šternberku upadá. Po uzavření divadla se uzavřelo i budova kina, nyní i letní kino. Už vůbec nezmiňuji dřívější velmi oblíbené letní kino nad hradem. V okolních vesnicích se snaží pro občany připravovat kulturní pořady včetně letního kina, ve Šternberku se zdá, že kultura ve městě je radnici lhostejná. Proslýchá se, že v Augustiniánském klášteře má vzniknout pivovar. Jsme pivní národ, nebylo by se čemu divit! Řekla bych, že je to pobuřující a vypovídalo by to o kulturnosti zastupitelů, kteří by něco takového povolili.
S pozdravem Jana Bajerová

Vážená paní Bajerová,

Váš dotaz, kterým se ptáte na důvody letošní absence letního kina v bývalém augustiniánském klášteře, je rozšířen o velký komentář stavu kultury ve Šternberku. Vzhledem k tomu, že mně osobně a současnému vedení města kultura velmi  leží na srdci, se pokusím Váš pohled na kulturu ve Šternberku okomentovat a vysvětlit některé skutečnosti vývoje, případně je uvést na pravou míru.

To, že v letošním roce neprobíhá produkce letního kina ve Šternberském klášteře, není vinou města, provozovatel bohužel neuzavřel zastupitelstvem města schválenou smlouvu na dotaci určenou k nákupu filmů a propagaci, dále neuzavřel schválenou smlouvu na výpůjčku prostor kláštera, a tedy se zřejmě rozhodl promítání kina letos neprovádět. Určitě je to škoda, naše kulturní zařízení letos letní kino v klášteře nenahradí, byl to soukromý projekt, který vhodně doplnil letní kulturní život ve městě. Městská kulturní zařízení, příspěvková organizace města, na podzim nabídne náhradní promítání filmů ve velkém sále Kulturního domu, zejména malým divákům, mateřským a základním školám.

Budova klasického kina byla uzavřena z bezpečnostních důvodů, kdy její současný technický stav je za hranicí životnosti a bude nutné přijmout rozhodnutí, jak s kinem naložit. Osobně se kloním k přijetí rozhodnutí pokračovat v projektu záchrany kina ve Šternberku, spustit kompletní rekonstrukci, která je jediným možným řešením k zachování kinematografie ve Šternberku. Situace, proč je budova kina v podstatě v havarijním stavu, je záležitostí dlouhodobou. Do budovy kina se neinvestovalo, velmi dlouho se diskutovalo o budoucnosti kin všeobecně, vývoj kinematografie se velmi razantně měnil a mění, mnohá města na provoz kin úplně rezignovala, některá šla postupnými obnovami techniky, sedaček, designu. V našem městě se pořadí obnov kulturních stánků vyvinulo tak, že nakonec dostal úplnou prioritu bývalý "odborák", kterému se už dnes dá říkat Kulturní dům. Je to multifunkční zařízení, které za cenu více než 80 milionů korun poskytuje zázemí téměř všem formám kultury. Rozhodnutí o této prioritě bohužel nebo bohudík, každý to může vidět z jiného pohledu, pomohlo také dřívější opuštění  budovy divadla, kdy jeho znovuuvedení do provozu by stálo cenu kompletní rekonstrukce s odhadem 60 milionů korun.  Divadlo, jeho budova a vnitřní prostředí sálů neodmyslitelně patřilo ke kulturnímu životu města, nicméně využití v posledních letech bylo minimální, nebyla zde ani stálá divadelní scéna a dům technicky chátral. Ekonomicky by dvě kompletní rekonstrukce a následný provoz těchto zařízení nebyl únosný.

Nyní je město, jak jsem uvedl, v situaci, kdy má možnost opět obnovit provoz klasického kina. Kompletní rekonstrukcí vytvořit moderní kino se všemi současnými technologiemi 3D, ATMOS atd., které mohou zaručit stejný zážitek jako sály v multiplexech, v neposlední řadě promítání premiér, které jsou nutnou podmínkou funkčnosti kina.

K názoru na upadání kultury ve Šternberku bych uvedl, že pokud po rekonstrukci stávající budovy kina budeme mít dvě moderní zařízení, tak se udělalo maximum k uspokojení poptávky, co se technického zázemí týká. S povzdechem nad ukončením provozu bývalého letního kina v hradní zahradě souhlasím. Bohužel zde město nemělo možnost do něčeho zasáhnout, kino bylo zrušeno v devadesátých letech rozhodnutím památkového ústavu, správce hradu a okolí.

Minipivovar v klášteře je projekt, který byl vedení města předložen ze strany soukromého podnikatele, doposud o něm nebylo rozhodnuto a jsou prováděny úkony k prověření možnosti a vhodnosti takového záměru. Nevím, proč usuzujete, že by minipivovar s hostinskou činností měl být pobuřující. Stavba kláštera je jistě velmi hodnotnou kulturní památkou, ale také velkým břemenem pro rozpočet města. Abychom věděli, proč vlastně investujeme do záchrany této stavby, zajímáme se o každou činnost, která může do kláštera přinést oživení, případně finanční prostředky. Duchovní život se už zřejmě do městských prostor kláštera nevrátí, takže přemýšlet a vyhodnocovat možné nabídky spolupráce považuji za nutné, zejména také proto, že se v několika místech v republice tato spolupráce osvědčila (Břevnov, Osek, okr. Teplice).

Striktně se dovoluji ohradit k Vašemu tvrzení, že kultura ve městě je radnici lhostejná. Z rozpočtu města je ročně podpořeno několik desítek společností či spolků, které i ve spolupráci s městskou společností přináší pestrou kulturní nabídku. Je pravdou, že např. na většinu divadelních představení Moravského divadla Olomouc je nutné zajet do krajského města, ale i do našeho kulturního domu, případně hradních zahrad, zajíždí kvalitní herci či soubory. To, že podle momentální absence letního promítání, kterou zastupitelstvo města nezavinilo, vyhodnocujete kulturu ve městě za upadlou, je mi líto.

S pozdravem

Michal Oborný
místostarosta města Šternberka

IP: 178.22.115.110 Dotaz z: 15.08.2017
+Pavla K: Osoba na koupališti

Dobrý den, na koupališti chodí žena ktera asi patří k zaměstancum koupaliště ale nemá na sobě zadny pracovni oděv a k tomu všemu tam vyvoláva konflikty. Díte ke mě přišlo že mu ta paní řekla ať jde z vody protože mu je prý zima i přes to ze si tam hral s kamarady. Synovi je 11 let a toto jednani se mě nelíbí. Ono to tímto totiž neskončilo. Ona osoba si stoupla na věž tobogánu a tam podle vícera lidí vyhazuje děti které nejedou podle jejich představ a ihned bez upozorneni je vyhodí. Na koupaliště jsem volala a nedovolala jsem se. Tak proto to píšu sem.

Vážená paní,

Vaši připomínku jsme projednali s provozovatelem městského koupaliště, doporučujeme však obdobné situace řešit bez odkladu na místě, a to se správcem koupaliště nebo plavčíkem. Tito jsou na koupališti přítomni a řádně označeni.   

Děkujeme za pochopení.

Mgr. Lubomír Hladiš, DiS.
vedoucí odboru správy majetku města

IP: 185.137.17.42 Dotaz z: 09.08.2017
+Radomil Siegel: Kontejnery na tříděný odpad

Dobrý den, rád bych se zeptal, jestli je možné zařídit pravidelný odvoz vytříděného materiálu z kontejnerů a kdo je za odvoz zodpovědný? Velmi často se stává, že kontejnery jsou přeplněné, naposledy včera (pondělí 7.8.2017) byly kontejnery u gymnázia i U Horní Brány úplně plné a část odpadu se povalovala okolo. Kam pak asi občan odloží odpad poté, co chodí s plnými taškami po městě a hledá, kam s ním? Když už mají být občané "motivováni" ke třídění odpadu, tak by bylo velmi dobré, kdyby řádně fungoval i jeho svoz. Děkuji

Vážený pane Siegle,

kontejnery na třídění odpadu z plastu a papíru jsou sváženy pravidelně každé úterý a více vytížená stanoviště také každý pátek. Svozy provádí společnost Marius Pedersen a. s. na základě uzavřené smlouvy o dílo na zajištění sběru, přepravy, třídění, využívání a odstraňování komunálních odpadů s městem Šternberk, kontrolu kvality dodávané služby provádí odbor životního prostředí Městského úřadu Šternberk.

Pokud vidíte "přeplněný" podzemní kontejner a odpad vyskládáný kolem vhozových sloupků, není toto zpravidla způsobeno absencí svozu, ale neukázněností některých občanů, kteří ucpali vhozový otvor větším kusem odpadu a další občané pak odpad odkládají kolem. V případě, že tuto situaci zjistíme (z vlastní činnosti nebo na upozornění občanů), co nejrychleji se snažíme zajistit opětovné zprůchodnění vhozových sloupků. Budeme Vám velmi vděčni, pokud při zjištění vadného stavu nám tuto skutečnost sdělíte. Kontaktní osoba paní Jarmila Fréharová.

S díky a pozdravem

Mgr. Antonín Kostrůnek
vedoucí odboru životního prostředí

IP: 213.175.38.42 Dotaz z: 08.08.2017
 
Powered by Phoca Guestbook

Městský úřad Šternberk

Horní náměstí 16
785 01 Šternberk
IČ: 00299529
DIČ: CZ00299529

telefon: 585 086 111, 511
e-mail: podatelna@sternberk.cz
ID datové schránky: ud7bzn4

Počet obyvatel k 1.1.2017:
13 599

Kalendář akcí

srpen 2017
Po Út St Čt So Ne
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Historické foto

Současné foto

Fotogalerie z akcí

Videoreportáže