Trojzubec parkových chodníků je složen z chodníku vedoucího starou javorovou alejí dolů k severozápadnímu vstupu. Je to krásný přímý chodník, který je sice alejí trochu tísněný, ale to vůbec nevadí, naopak se působení stromořadí umocňuje. Druhý chodník je pojednán jako již zmíněná široká promenáda, která vede v mírném spádu napříč parkem a je nachystána na prodloužení mimo stávající areál, na pozemky dnešního zahradnictví. Uprostřed této trasy je kašna jednoduchého půdorysu s vertikálou nízkého vodotrysku a z pravé strany sedací zídka, která je současně zídkou zárubní. Z levé strany se připojuje nový chodník, který však už na pravé straně, kde je místo bývalého hudebního pavilonu, nepokračuje. Průhled je zakončen kuželem stříhaného tisu. Poslední chodník je zvlněný a vede od severovýchodního vstupu. Není doprovázen alejí a jeho charakter je spíše z anglického než francouzského stylu parkových úprav.
Hlavní tranzitní trasy vedoucí přes park do dalších částí města, přiléhají k delším stranám a směřují přímo, podél oplocení parku k východům na západní straně.
Vize a budoucnost Tyršových sadů
Město Šternberk usiluje realizací již připravených projektů o celkovou rekonstrukci parku a jeho důstojné znovuuvedení mezi tradiční kulturně-sociální prvky města. Chceme zachovat park v důstojném a reprezentativním stavu pro budoucí generace obyvatel i návštěvníků města a pro současnost zvýšit zájem veřejnosti o návštěvu parku.
Hřiště
Hřiště jsme nazvali „Město a hvězdy", podle stejnojmenného románu A. C. Clarka. Základem celé úpravy jsou dvě lanové průlezky a horolezecká stěna. Lanové průlezky mají ve své konstrukci obsaženy barevné, plastové kryty, které jsou jako hvězdy, i když jen na zeleném pozadí stromů. Horolezecká stěna je atypická a její stěny tvoří siluetu pomyslného města budoucnosti. Důležitým záměrem je mírně skrýt hřiště od pohledů z parku, aby byly vidět jen některé vyšší partie, hlavně město, které v některých místech sahá až do výšky šesti metrů a lanové průlezky se svými úchyty, co působí jako hvězdy.
Odpočinkové místo
Důstojná plocha je uvnitř parku, v klidové zóně, umocněné působením fontány na promenádní aleji. Vznikne nová kompozice: Jedná se o krátkou osu, která je kolmo napojena na příčnou osu promenádního chodníku. Počátek této osy je položen na sedací zídce, kde bude vloženo schodiště, které vyrovná hlavní výškový rozdíl. Dále už chodník doběhne k samotnému altánu, kde se štěpí do dvou stran a v širokých obloucích pokračuje až na hlavní podélné trasy. Těsně za altánem v klínu, který svírají nové cesty, je umístěna polyfunkční dlážděná plocha. Ta bude využívána jako příležitostné hlediště pro představení a koncerty pod širým nebem.
Stavba nového altánu s klidovou funkcí pro pobyt seniorů, jako protiváha dynamickému dětskému hřišti, navazuje na stavbu podobného druhu, která již v minulosti na tomto místě stála. Altán na ni odkazuje svým polygonálním půdorysem a dále se pokouší o jakousi moderní reminiscenci tohoto klasického parkového objektu. Stavebně se jedná o vzdušnou stavbou z oceli, betonu a dřeva. Jejích 6 kruhových sloupů ve vrcholech 6-ti úhelníka + 1 střední nesou talířovitou střechu.
Stará cukrárna dožila jak po funkční, technické i morální stránce a bylo rozhodnuto, že se odstraní a na její místo se měla v této studii hledat funkce nová. Původní myšlenka byla postavit stavbu novou. Jak potvrzují předešlé texty, není místo pro takovou stavbu vhodné. Sevření komunikacemi dává místu neklid.