Městský úřad Šternberk
Horní náměstí 78/16
785 01 Šternberk
IČO: 00299529
DIČ: CZ00299529
CO JE FÉROVÁ SNÍDANĚ?
Férová snídaně je celorepublikový komunitní piknik na podporu pěstitelů ve světě. Místní fanoušci fair trade a odpovědné spotřeby společně snídají na veřejném místě, aby netradičním způsobem oslavili Světový den pro fair trade. Účastníci si na snídani přináší vlastní dobroty, ať už fairtradové nebo lokální. Snídá se na dekách v parku, zámecké zahradě, u stolu nanáměstí nebo na jiném veřejném místě - v našem případě na zahradě Kulturního domu ve Šternberku.
Věci s sebou:
Jako na každý podobný piknik si s sebou nezapomeňte vzít deku. Dále můžete potřebovat termosku, nádobí, hrnky, ubrousky, lžičky, nože apod. Zkuste se vyhnout jednorázovým plastovým táckům, brčkům a příborům, šetřete životní prostředí a inspirujte ostatní svým Zero Waste přístupem ostatní lidi. Servírovat své dobroty můžete buď na zemi na dece nebo použijte trik s krabicí. Na piknik v ní doneste vše potřebné, pak ji otočte a přehoďte přes ni ubrus. Voilá: máte stolek. S sebou se hodí vzít nůžky, lepící pásky nebo pastelky pro vytvoření dětského koutku, ale i frisbie, slack-line nebo houpací sítě.
Děti
Piknik je super příležitost pro společné strávení dopoledne celé rodiny. Děti budou rády, když s sebou vezmete omalovánky s pastelkami, barvy na obličej nebo třeba míče. Dětský koutek se hodí především do interiéru, pro deštivou variantu - v parku se děti většinou dokáží zabavit na celé hodiny samy.
O Fairtrade
Fairtrade znamená spravedlivé obchodování. Lidé ze zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky si díky němu mohou vlastní prací vydělat na důstojnýživot. Za své kakao, kávu, banány, bavlnu a další plodiny dostávají odpovídající výkupní cenu a navíc fairtradový příplatek. Na polích a plantážích tak nemusejí pracovat jejich děti a pěstování může být šetrné k přírodě.Fairtradové produkty poznáte snadno díky známce FAIRTRADE. V České republice můžete s touto známkou koupit nejčastěji kávu, kakao, čaj, banány, cukr nebo také květiny. Fairtradoví farmáři ale pěstují také tropické ovoce, koření, bavlnu a řadu dalších plodin.Spotřebitel pozná fairtradový výrobek nejlépe podle modrozelené certifikační známky FAIRTRADE naobale. Při použití této známky s černým pozadím musí být fairtradové všechny suroviny, které jsou obecně dostupné v systému Fairtrade. Nově se objevují také výrobky se známkou s bílým pozadím, které ukazují jednu konkrétní použitou fairtradovou přísadu (například fairtradové kakao v sušenkách). Ve specializovaných fairtradových obchodech je možné zakoupit i výrobky (také řemeslné a textilní zboží), jenž certifikační známku nemají a pocházejí od členů Světové fairtradové organizace (WFTO), kteří obchodují pouze v rámci systému fair trade (např. GEPA, EZA, El Puente). Pokud tyto výrobce najdete na www.wfto.com/find-supplier, pak se také jedná o fairtradové výrobky.