Skočit na obsah Skočit na kompletní navigaci Skočit na zkrácenou navigaci Skočit na pravou stranu webu

Navigace

HISTORICKÉ MĚSTO ROKU 2008

Doporučené aktuality

Ovládání doporučených aktualit je možné pomocí klávesových zkratek, pro zastavení nebo spuštění přepínání aktualit lze pomocí klávesy mezerník. Samotné přepínání mezi aktualitami je možné pomocí levé a pravé šipky na klávesnici.

Pozastavit automatické přepínání aktualit Zobrazit předchozí aktualitu Zobrazit následující aktiualitu
 • Vítejte ve Šternberku

  Vítejte ve Šternberku

 • Provoz kompostárny ve Šternberku

  Provoz kompostárny ve Šternberku

 • Ceník vodného a stočného ve Šternberku pro rok 2022

  Ceník vodného a stočného ve Šternberku pro rok 2022

 • Termíny svozů odpadu, plastů, papíru a bioodpadu 2022

  Termíny svozů odpadu, plastů, papíru a bioodpadu 2022

 • Novoroční blahopřání všem obyvatelům města Šternberka

  Novoroční blahopřání všem obyvatelům města Šternberka

 • Odpady můžete odevzdávat ve sběrném dvoře bez limitu!

  Odpady můžete odevzdávat ve sběrném dvoře bez limitu!

 • Majitelé psů si zase mohou vyzvedávat speciální sáčky

  Majitelé psů si zase mohou vyzvedávat speciální sáčky

Obsah webu Šternberk.eu

Cyklotrasy

Vážení cykloturisté, příznivci zdravého životního stylu a přírodních krás, připravili jsme pro vás přehled zajímavých tras v okolí Šternberka, které jsou vedeny ve směru od Olomouce a přivedou vás do míst, která stojí za to poznat. Obce po trati i Šternberk nabízejí příjemná odpočinková zastavení a příležitosti k občerstvení i poznání. Novinkou je dokončení cyklostezky Hvězdná z Olomouce do Šternberka, která byla oteveřena 13. června 2014, je označena číslem 6104, měří 14 kilometrů a je vhodná pro všechny věkové kategorie, pro cyklisty i bruslaře. Ve Šternberku mohou  cyklisté i turisté využít úschovny kol  a zavazadel na Horním náměstí 2 (naproti radnici),  další úschovna kol je k dispozici  v bývalém augustiniánském klášteře a v Expozici času.        

Cyklostezka Hvězdná

Cyklostezka 6104 začíná v Olomouci, v městské části Chválkovice, kde můžeme využít odstavné parkoviště pro auta. Pokračujeme k nadjezdu v Černovíře, odkud se vydáme podél železnice, kterou máme po pravé straně tratě směr Olomouc – Zábřeh na Moravě. V místě křížení s Trusovickým potokem se cyklostezka odklání směrem na Hlušovice. Jedeme po levém břehu Trusovického potoka kolem obce Hlušovice, kde se u mostu přes potok napojíme na cyklostezku do Bohuňovic. Pokračujeme stále podél Trusovického potoka do Bohuňovic. Odtud se můžeme vydat dál podél potoka po cyklostezce 6029 do sousední obce Bělkovice-Lašťany. Zpět se vrátíme do Bohuňovic stejnou cestou. Pokud nepojedeme do Bělkovic-Lašťan, budeme pokračovat z Bohuňovic stále po cyklostezce 6104, která vede podél železniční trati na Šternberk. Po cestě si můžeme udělat přestávku s občerstvením v obci Štarnov a potom nás cyklostezka 6104 zavede stále podél trati až do Šternberka.

Přejeme vám mnoho krásných zážitků z jízdy a bezpečných kilometrů.

pdfsternberk_cyklotrasy_2014.pdf pdfsternberk_mapa_400x297_.pdf

Za krásami přírody

Trasa: Šternberk náměstí, Lužice, Moravská Huzová, Březce, Chomoutov, Hynkov, Lhota nad Moravou, Střeň, Štěpánov, Liboš, Hnojice, Šternberk náměstí
Délka a charakter trasy: 42 km, rovinná s mírným převýšením, vhodná pro všechny věkové kategorie
Charakter vozovky: asfalt, nezpevněná polní cesta

profil1

Popis trasy

Z náměstí po trase 6106 sjedeme kolem potoka k nádraží a po cyklotrase 6107 jedeme do Lužic. Za vesnicí odbočíme vlevo k Moravské Huzové. Za obcí opustíme cyklotrasu 6107 a odbočíme na Březce. Zde na křižovatce odbočíme vlevo a projedeme železničním podjezdem k Chomoutovskému jezeru. Na křižovatce pokračujeme vlevo směrem do Chomoutova, přejedeme most přes řeku Moravu a odbočíme vpravo směrem na Horku. Před Horkou najedeme na cyklotrasu 6027. Po projetí mostu přes Mlýnský potok odbočíme vpravo na cyklotrasu č. 51. Zde trasa vede po nezpevněné polní cestě. Projedeme Hynkovem do Lhoty nad Moravou. Pokračujeme po cy-klotrase 6107 do Střeně a Štěpánova. V obci Liboš za Štěpánovem odbočíme doleva a přes Hnojice a Lužice dojedeme zpět do Šternberka. Doporučujeme prodloužit si trasu do Litovle a přes Pňovice a Štěpánov se vrátit zpět.

pomoraviokushynkov

Za živou vodou

Trasa: Šternberk náměstí, Dolní Žleb, Horní Žleb, Dalov, Horní Loděnice, Těšíkov, Lipina, Šternberk náměstí
Délka a charakter trasy: 36 km, zvlněný terén s větším převýšením, vhodná pro všechny věkové kategorie
Charakter vozovky: asfalt, zpevněné lesní cesty

profil2

Popis trasy

Z náměstí pojedeme po trase 6009 do Dolního Žlebu. Zde pokračujeme rovně po trase 6106 do „Muflonního údolí kolem říčky Sitky. Na křižovatce cyklotras odbočíme na trasu 6130 do Dalova. Po modré turistické značce dojedeme k Dalovskému jezírku, pokračujeme dále a u rozcestníku se vydáme po žluté turistické značce k Modré studánce. Zpět do Dalova jedeme stejnou cestou. Před Dalovem odbočíme na trasu 6029 a přes Horní Loděnici dojedeme k vývěru Těšíkovské kyselky v údolí Trusovického potoka. Na křižovatce za kyselkou odbočíme na silnici č. 444 a přes obec Těšíkov pokračujeme do Lipiny. Zde odbočíme vpravo do kopce a na křižovatce odbočíme vlevo na trať ECCE HOMO a sjedeme do Šternberka. U vjezdu do Šternberka můžeme odbočit doprava ke hradu.

zlebdalovsitka

 

Horská

Trasa: Šternberk náměstí, Domašov u Šternberka, Jívová, Hraničné Petrovice, Domašov nad Bystřicí, Jívová, Véska, Dolany, Bělkovice-Lašťany, Bohuňovice, Štarnov, Moravská Huzová, Lužice, Šternberk náměstí
Délka a charakter trasy: 57 km, horský terén s velkým převýšením a prudkými sjezdy, vhodná pro zdatné cykloturisty
Charakter vozovky: asfalt, nezpevněné a zpevněné lesní cesty

profil3

Popis trasy

Z náměstí pojedeme Radniční ulicí kolem radnice směrem k parku a ke startu závodu ECCE HOMO. U parku odbočíme doprava, projedeme ulicí Sadovou, u školy odbočíme doleva na křižovatku. Pokračujeme vlevo, naproti koupaliště odbočíme na červenou turistickou trasu a po ní dojedeme nezpevněnou lesní cestou k silnici. Odbočíme vpravo a dojedeme do Domašova u Šternberka. Za obchodem odbočíme vlevo do směru na Jívovou. Po ostrém sjezdu sjedeme do údolí Trusovického potoka, na křižovatce jedeme rovně. V Jívové najedeme na cyklotrasu 6009 směrem do Hraničních Petrovic.

V Hraničních Petrovicích odbočíme vpravo na trasu 6108 vedoucí do údolí řeky Bystřice. Na křižovatce u Petrovického Mlýna odbočíme vpravo do Domašova nad Bystřicí. Pokračujeme po trase 6108 směrem na Jívovou. Ze silnice odbočíme na zpevněnou lesní cestu. Na křižovatce mezi Jívovou a Magdalenským Mlýnem odbočíme vpravo na silnici vedoucí k Jívové. Z Jívové po silnici č. 443 sjedeme prudkým sjezdem do obce Véska a dále do Dolan. V Dolanech po cyklotrase 6102 pojedeme do Bělkovic-Lašťan. Zde můžeme pokračovat dvěma variantami:

Varianta A - z Bělkovic do Bohuňovic cyklotrasou 6029, dál můžeme pokračovat do Štarnova a Morav-ské Huzové cyklotrasou 6104. Z Moravské Huzové pokračujeme do Šternberka cyklotrasou 6107.

Varianta B - z Bělkovic-Lašťan cyklotrasou 6029 jedeme krásným údolím za mírného stoupání až k vývěru Těšíkovské kyselky a po trase Těšíkov - Lipina a závodní trati ECCE HOMO sjíždíme do Šternberka.

bystricepetrovicemodreskaly

 

Do hlubin věků

Trasa: Šternberk náměstí, Babice, Mladějovice, Komárov, Řídeč, Mutkov, Chabičov, Hlásnice, Šternberk náměstí
Délka a charakter trasy: 30 km, nejprve rovinný charakter, poté prudké stoupání a táhlé prudké klesání. Vhodné pro zdatnější cykloturisty
Charakter vozovky: asfalt, nezpevněné lesní cesty

 

profil4

Popis trasy

Z náměstí pojedeme cyklotrasou 6106 na křižovatku ulic Masarykova a Věžní, zde odbočíme vpravo na trasu 6105 do Babic. Pokračujeme po silnici č. 444 do Mladějovic, zde odbočíme vpravo přes Komárov do Řídeče. Po cyklotrase 6105 vystoupáme kolem řídečské myslivny k rozcestníku turistických cest Šterlisko. Pokračujeme prudkým stoupáním k Vysoké Roudné, za loveckou chatou odbočíme vlevo z trasy 6105, po 500 m sjedeme vpravo na žlutě značenou turistickou trasu směrem do Mutkova. Odtud po silnici č. 445 jedeme ve směru na Šternberk do obce Chabičov. Pokračujeme do Hlásnice, za vesnicí odbočíme vpravo na polní asfaltovou cestu. Na křižovatce u obalovny odbočíme vlevo na silnici vedoucí do Šternberka.

chabicovchabicov2trilobit

 

 

 

Pravá strana stránek

Městský úřad Šternberk

Horní náměstí 16
785 01 Šternberk
IČ: 00299529
DIČ: CZ00299529

telefon: 585 086 111, 511
e-mail: podatelna@sternberk.cz
ID datové schránky: ud7bzn4

Počet obyvatel k 1.1.2022:
13 417


Historické foto

Současné foto

Fotogalerie z akcí

Videoreportáže

Skočit na začátek stránky