Skočit na obsah Skočit na kompletní navigaci Skočit na zkrácenou navigaci Skočit na pravou stranu webu

Navigace

HISTORICKÉ MĚSTO ROKU 2008

Doporučené aktuality

Ovládání doporučených aktualit je možné pomocí klávesových zkratek, pro zastavení nebo spuštění přepínání aktualit lze pomocí klávesy mezerník. Samotné přepínání mezi aktualitami je možné pomocí levé a pravé šipky na klávesnici.

Pozastavit automatické přepínání aktualit Zobrazit předchozí aktualitu Zobrazit následující aktiualitu
 • Termíny svozů odpadu, plastů, papíru a bioodpadu 2021

  Termíny svozů odpadu, plastů, papíru a bioodpadu 2021

 • Vítejte ve Šternberku

  Vítejte ve Šternberku

 • Provoz kompostárny v roce 2021 beze změn

  Provoz kompostárny v roce 2021 beze změn

 • Ceník vodného a stočného ve Šternberku pro rok 2021

  Ceník vodného a stočného ve Šternberku pro rok 2021

 • Zastupitelé schválili rozpočet a změnu v místních poplatcích

  Zastupitelé schválili rozpočet a změnu v místních poplatcích

 • Majitelé psů si opět mohou vyzvednout speciální sáčky

  Majitelé psů si opět mohou vyzvednout speciální sáčky

 • Využijte mobilní rozhlas pro občany města Šternberka

  Využijte mobilní rozhlas pro občany města Šternberka

Obsah webu Šternberk.eu

Připomněli jsme společně státní svátek Den vítězství

Vážení a milí občané města Šternberka,

8. května 1945, tedy před 76 lety, stála naše civilizace na prahu zcela nové etapy svého vývoje. Druhá světová válka, nejdříve v Evropě a následně pak v září na celém světě definitivně skončila a započala obnova všech škod, které způsobila v obcích, městech, na infrastruktuře, průmyslu. Život všech obyvatel se však jen velmi pomalu vracel do běžných kolejí, když se ještě řadu let museli s některými následky války a všech jejích útrap vyrovnávat.

Přestože hrozba válečného konfliktu během dalších desetiletí několikrát výrazně vzrostla, zůstalo lidstvo dalšího rozsáhlého globálního konfliktu ušetřeno. Otevřené střety, při nichž dochází k násilí, a které se dotýká i civilních obyvatel, dětí a žen nevyjímaje, jsou přítomny na celém světě neustále. Naše evropská civilizace je ale této zkušenosti více než 70 let ušetřena. Žijeme v míru, svobodě, volnosti, oproštěni od hrozeb válečného násilí. Bohužel tak, jak po 76 letech od války z našich životů přirozeně mizí její přímí pamětníci, tak se rozplývají i myšlenky na možnou přítomnost válečného stavu a všeho co takový stav přináší. 

Až události posledních měsíců a týdnů nám připomínají, jak je střet různých světových mocností stále přítomný, živý a blízký. Dává nám o sobě vědět prostřednictvím různých vojenských cvičení, hraničních konfliktů, akcí bezpečnostních složek, útoků na informační technologie nebo diplomatických roztržek. Je jisté, že jsme stále častěji svědky podobných situací. Jejich černost, ale i vážnost narůstá, a tak mnohé zainteresované osoby již zcela otevřeně hovoří o nové studené válce. Neměli bychom tyto signály podceňovat. Již hrozba dalšího střetu na Ukrajině znepokojivě přibližuje válečné dění do Evropy. Je přitom zcela zjevné, že při existenci dnešních technologií a vojenské techniky, by se jakýkoliv válečný akt odehrával ve zcela jiných intencích.

Jsem proto velmi rád, že existují projekty jako je například sbírka vzpomínek pamětníků s názvem Paměť národa, kde se soustředí výpovědi očitých svědků různých událostí 20. století. Alespoň touto formou si stále můžeme připomínat přímá svědectví doposud nejstrašnější války v dějinách lidstva.

Každý rok Vás na závěr svého proslovu ke Dni vítězství žádám, abychom se poklonili všem, co obětovali své životy za nás, kteří žijeme více než 76 let bez přítomnosti válečného konfliktu v naší bezprostřední blízkosti. Prosím Vás i letos. Alespoň v těchto dnech vzpomeňme a vzdejme úctu všem, kteří ztratili své životy, zdraví či blízké ve II. světové válce.

Děkuji Vám.

Za město Šternberk

Stanislav Orság, starosta
  
Jiří Kraus, 1. místostarosta

Libor Šamšula, 2. místostarosta

Vzpomínkový akt na městském hřbitově ve Šternberku ke Dni vítězství

Pozn. Vzpomínkový akt u příležitosti státního svátku „Den vítězství“, který si tradičně připomínáme na městském hřbitově ve Šternberku, proběhl s ohledem na aktuální opatření bez účasti veřejnosti. 

 003 imgl9273 005 imgl9286 010 imgl9330 012 imgl9350 copy

Foto: DS Foto Šternberk, David Sedlák  

 

Pravá strana stránek

Městský úřad Šternberk

Horní náměstí 16
785 01 Šternberk
IČ: 00299529
DIČ: CZ00299529

telefon: 585 086 111, 511
e-mail: podatelna@sternberk.cz
ID datové schránky: ud7bzn4

Počet obyvatel k 1.1.2021:
13 479


Historické foto

Současné foto

Fotogalerie z akcí

Videoreportáže

Skočit na začátek stránky