Skočit na obsah Skočit na kompletní navigaci Skočit na zkrácenou navigaci Skočit na pravou stranu webu

Navigace

HISTORICKÉ MĚSTO ROKU 2008

Doporučené aktuality

Ovládání doporučených aktualit je možné pomocí klávesových zkratek, pro zastavení nebo spuštění přepínání aktualit lze pomocí klávesy mezerník. Samotné přepínání mezi aktualitami je možné pomocí levé a pravé šipky na klávesnici.

Pozastavit automatické přepínání aktualit Zobrazit předchozí aktualitu Zobrazit následující aktiualitu
 • Termíny svozů odpadu, plastů, papíru a bioodpadu 2021

  Termíny svozů odpadu, plastů, papíru a bioodpadu 2021

 • Vítejte ve Šternberku

  Vítejte ve Šternberku

 • Provoz kompostárny v roce 2021 beze změn

  Provoz kompostárny v roce 2021 beze změn

 • Ceník vodného a stočného ve Šternberku pro rok 2021

  Ceník vodného a stočného ve Šternberku pro rok 2021

 • Zastupitelé schválili rozpočet a změnu v místních poplatcích

  Zastupitelé schválili rozpočet a změnu v místních poplatcích

 • Majitelé psů si opět mohou vyzvednout speciální sáčky

  Majitelé psů si opět mohou vyzvednout speciální sáčky

 • Využijte mobilní rozhlas pro občany města Šternberka

  Využijte mobilní rozhlas pro občany města Šternberka

Obsah webu Šternberk.eu

Altán v Tyršových sadech bodoval v Praze, získal bronz!

Starosta města Stanislav Orság převzal ve čtvrtek 18. června 2020 ocenění v rámci soutěže Památka roku 2019, kdy komise ocenila třetím místem renovaci altánu v Tyršových sadech. Ve stejný den byly vyhlášeny také výsledky soutěže o Historické město roku 2019. V obou soutěžích je Šternberk krajským vítězem. Ze 14 finalistů vybojoval titul Historické město roku 2019 Štramberk, o Památku roku 2019 se ucházelo 49 objektů.

Soutěže pořádá Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a ministerstva kultury a pro místní rozvoj, která oceňují nejlepší uplatnění dotací z Programu regenerace městských památkových rezervací a zón. V programu se na opravy sdružují peníze státní, obecní i od vlastníka. 

V Česku je na 40 tisíc nemovitých památek a po čtyřech desítkách rezervací a zón. Ve zmíněném programu od roku 1993 rozdělil stát přibližně 5,4 miliardy korun a opraveno bylo 17 203 památek. Celková cena obnovy s příspěvky měst a dalších subjektů je 13,8 miliardy korun. 

Drobná stavba altánu (s původním názvem Trinkhalle) s kubizujícími prvky ve šternberských Tyršových sadech byla dokončena roku 1931 a sloužila jako sezónní cukrárna. Altán ve špatně stavebně-technickém stavu byl v roce 2015 prohlášen za kulturní památku a je evidován v Ústředním seznamu kulturních památek ČR. Postupná obnova pak začala v roce 2017 statickým zabezpečením objektu, dále byla provedena oprava oken a sanace vlhkosti zdí. V roce 2018 byl proveden nový nátěr střechy, oplechování římsy, oprava vnitřních omítek a podlah, došlo k připojení k elektrické soustavě a zhotovení nových elektrorozvodů v objektu. V roce 2019 poskytlo Ministerstvo kultury příspěvek z programu Podpora obnovy kulturních památek prostřednictvím obcí s rozšířenou působností ve výši 75 tisíc korun. Tento příspěvek byl použit na obnovu vstupních dveří včetně nůžkové mříže. Dále v tomto roce byla opravena venkovní fasáda a obnova altánu byla ukončena. Celkové náklady na tuto obnovu činily 1.500 tisíc korun a byly hrazeny z rozpočtu města. Veřejnosti byl altán slavnostně zpřístupněn v červnu 2019. Prostory altánu jsou od 1. září 2019 výtvarným ateliérem pana Vincenta Joffreye Chigniera a dále jsou využívány jako kulturně vzdělávací centrum pro širokou veřejnost.V říjnu 2019 udělil spolek Za krásnou Olomouc městu Šternberk čestné uznání za příkladný postup při záchraně a obnově cenného kubistického altánu v Tyršových sadech. 

altan 460

Pamatka roku starostaaltan diplom cena altan

 

Pravá strana stránek

Městský úřad Šternberk

Horní náměstí 16
785 01 Šternberk
IČ: 00299529
DIČ: CZ00299529

telefon: 585 086 111, 511
e-mail: podatelna@sternberk.cz
ID datové schránky: ud7bzn4

Počet obyvatel k 1.1.2021:
13 479


Historické foto

Současné foto

Fotogalerie z akcí

Videoreportáže

Skočit na začátek stránky