Šternberk - oficiální informační portál města

HISTORICKÉ MĚSTO ROKU 2008

Informace pro podnikatele k přerušení provozu živnosti

Vážení podnikatelé, zveřejňujeme informace Obecního živnostenského úřadu Šternberk (dále jen OŽÚ) k přerušení provozování živnosti. Zásadní informací pro podnikatele je to, že podnikatel není povinen živnostenskému úřadu oznamovat, že hodlá přerušit provozování živnosti. Tuto povinnost, v případě, že hodlá přerušit provozování živnosti, má OSVČ vůči Okresní správě sociálního zabezpečení a jeho zdravotní pojišťovně (viz odkazy na www.cssz.cz, portály jednotlivých zdravotních pojišťoven, případně pro úřad práce www.mpsv.cz ).

Pokud podnikatel trvá na tom, že oznámí přerušení provozování živnosti rovněž na živnostenském úřadě, informujeme o tom, že přerušení provozování živnosti je možné učinit bez nutnosti osobní návštěvy úřadu, a to následujícími způsoby:

Podání lze zaslat do datové schránky města Šternberka - ID datové schránky ud7bzn4, poštovní přepravou nebo e-mailem se zaručeným elektronickým podpisem. Po dobu mimořádných opatření schválených vládou (prozatím do 01.4.2020 do 6.00 hod.) bude ze strany OŽÚ akceptováno i zaslání oznámení o přerušení provozování živnosti e-mailem bez zaručeného elektronického podpisu. Podání je možné zaslat na adresu  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., anebo po telefonické domluvě na maily konkrétních pracovníků živnostenského úřadu.

V podání o přerušení provozování živnosti na živnostenský úřad je třeba uvést:

- osobní údaje (jméno, příjmení, bydliště, datum narození)
- identifikační číslo osoby (IČO)
- dobu přerušení u všech živností (např. od 25.03.2020 do 30.06.2020), přerušení nelze učinit zpětně
- kontaktní telefon

- aktuální číslo občanského průkazu.

Společně s tímto podáním na OŽÚ může podnikatel v rámci tohoto podání učinit i oznámit ukončení samostatné výdělečné činnosti vůči správě sociálního zabezpečení a své zdravotní pojišťovně. V textu musí být tato informace zřetelně uvedena, spolu s názvem příslušné zdravotní pojišťovny.

Oznámení přerušení provozování živnosti je možné učinit na formuláři:

https://www.mpo.cz/assets/cz/podnikani/zivnostenske-podnikani/crm-jednotny-registracni-formular/2019/9/ZL.pdf

Dobu přerušení provozování živnosti lze následně dle aktuálních potřeb zkrátit nebo před jejím uplynutím i opakovaně prodloužit.

Úkony nepodléhají žádnému správnímu poplatku.

Zároveň sdělujeme, že dočasné uzavření provozovny není třeba živnostenskému úřadu oznamovat, pouze je třeba provozovnu viditelně a zvenčí označit oznámením o uzavření (např. Provozovna z důvodu nařízené obecné karantény uzavřena od 16.03.2020).

Další informace v problematice živnostenské správy lze získat na Obecním živnostenském úřadě  města Šternberka: tel. č.: 585 086 574, 585 086 579, 585 086 533.

radnice 460 

Užitečné informace:

https://www.mpo.cz/cz/rozcestnik/pro-media/tiskove-zpravy/vlada-schvalila-dalsi-kroky-na-podporu-podnikatelu-a-zivnostniku--253634/

https://www.businessinfo.cz/clanky/odpovedi-na-nejcastejsi-dotazy-podnikatelu-ohledne-aktualnich-opatreni-proti-sireni-koronaviru/

https://www.cssz.cz/web/cz/-/doporuceny-postup-osvc-vuci-ossz

https://www.cssz.cz/web/cz/koronavirus-a-osvc-dotazy-a-odpovedi

https://www.uradprace.cz/web/cz/nestujte-ve-fronte

 

Městský úřad Šternberk

Horní náměstí 16
785 01 Šternberk
IČ: 00299529
DIČ: CZ00299529

telefon: 585 086 111, 511
e-mail: podatelna@sternberk.cz
ID datové schránky: ud7bzn4

Počet obyvatel k 1.1.2020:
13 543


Historické foto

Současné foto

Fotogalerie z akcí

Videoreportáže