Šternberk - oficiální informační portál města

HISTORICKÉ MĚSTO ROKU 2008

Chystáme Sametový týden: výstavy, besedy, koncerty

Vážení spoluobčané, v letošním roce si připomínáme 30. výročí sametové revoluce. Výstavy, besedy, koncerty i představení nové knihy, to vše proběhne v rámci Sametového týdne ve Šternberku ve dnech 12.-17. listopadu.

Máte-li ve svých archivech fotografie k událostem roku 1989 ze Šternberka, podělte se o ně s ostatními. Fotografie, dobový tisk či jiné dokumenty můžete přinést na radnici, oddělení personalistiky, školství a kultury, Horní náměstí 16. Poskytnuté materiály pak budou součástí připravované výstavy v Kulturním domě.  

Listopadové události roku 1989 zcela otočily kormidlo dějin také v našem městě. Pád komunistického totalitního režimu stál na počátku hlubokých přeměn celé společnosti ve všech oblastech jejího života. Dramatické události podzimu roku 1989 našly poměrně brzy živý ohlas také mezi obyvateli Šternberka.

Již 21. listopadu se sešli studenti zdejšího gymnázia na diskusním shromáždění v tělocvičně školy a 24. listopadu byl ustaven stávkový výbor ve šternberské Chronotechně. V pondělí 27. listopadu se tisíce občanů účastnily generální stávky spojené s manifestačním shromážděním na Hlavním náměstí. V podnicích, úřadech, školách a dalších institucích vznikala občanská fóra, v úterý 5. prosince byla ustavena koordinační skupina Občanského fóra (OF) ve Šternberku.

Další masové shromáždění občanů na Hlavním náměstí 21.12.1989 podpořilo volbu Václava Havla prezidentem republiky. Téhož dne vystoupila koordinační skupina OF s návrhem na rekonstrukci rady městského národního výboru, která se uskutečnila v únoru následujícího roku. Kooptací poslanců z řad OF a dalších stran a organizací bylo zlomeno vedoucí postavení komunistické strany ve vedení města. První svobodné volby do Federálního shromáždění a České národní rady v červnu 1990 skončilo drtivým vítězstvím kandidátů Občanského fóra. Z následujících podzimních komunálních voleb vzešlo po více než půlstoletí první svobodně zvolené zastupitelstvo města.

listopad 460

Foto: Státní okresní archiv Olomouc 

listopad

 

Městský úřad Šternberk

Horní náměstí 16
785 01 Šternberk
IČ: 00299529
DIČ: CZ00299529

telefon: 585 086 111, 511
e-mail: podatelna@sternberk.cz
ID datové schránky: ud7bzn4

Počet obyvatel k 1.1.2019:
13 603


Historické foto

Současné foto

Fotogalerie z akcí

Videoreportáže