Šternberk - oficiální informační portál města

HISTORICKÉ MĚSTO ROKU 2008

Stříbrnou šternberskou věž uvedl starosta Stanislav Orság

Šachisté ze šternberského klubu uspořádali v sobotu 27. dubna již třetí ročník šachového rapid turnaje Stříbrná šternberská věž. V kvalitním startovním poli si mohlo brousit zuby na první místo hned několik hráčů z celkových 56 účastníků, avšak rybník nakonec všem vypálil slovenský šachový mistr Peter Bombek z Dubnice nad Váhom!

„To je nádhera, že se mi podařilo vyhrát. Musím se ale usmívat, že první cenu vám vyfouknul jediný zahraniční účastník. Hrálo se mi tu výborně, prostředí bylo pěkné a zázemí turnaje na vynikající úrovni. Nikdy před tím jsem tu nebyl. Propozice na turnaj jsem si našel na internetu. A když jsem zjistil, že v blízké Olomouci je tradiční výstava květin Flora a současně se zde pořádají tvarůžkové hody, rozhodli jsme se s manželkou udělat si prima víkend,“ komentoval svůj primát nadšeně Bombek.

Turnaj se konal v Babicích, v obci bezprostředně sousedící se Šternberkem, kde pořadatelé našli skvělé zázemí v místní domácí cukrárně a výletní restauraci paní Surmové. Prostředí se líbilo i šternberskému starostovi Stanislavu Orságovi, který tradičně dorazil na zahájení akce a obdržel poděkování za podporu pořádajícího šachového klubu. „Jsem rád, že se daří udržovat obnovenou tradici profesionálních šachových turnajů našeho města. Již loni jsem v nadsázce zmiňoval, že šachy jsou relativně bezpečný sport a letos všem účastníkům přeji, aby si klání užili a férově se poprali o celkové vítězství,“ popřál všem Orság.

Z počátku to na vítězství slovenského hosta nevypadalo, protože ve třetím kole prohrál. Nejlépe tak začal olomoucký kandidát mistra Tomáš Zbořil, když dokázal vyhrát čtyři úvodní partie. Pak však klopýtl a dvakrát za sebou kapituloval. „Je to stejné jako minule. To jsem u vás taky výborně odstartoval a pak se to v polovině turnaje zlomilo,“ postěžoval si Zbořil. Dokázal následně sice ještě zabrat a částečně ztracený terén dohonit, nakonec z toho ovšem bylo pouze nepopulární čtvrté místo.

Nenápadně se mezitím dopředu dral šachový mistr Tomáš Cagašík, který nedávno se svým kroměřížským klubem oslavil postup do extraligy, za což na turnaji sklidil četné gratulace. Po remíze v úvodním kole dokázal čtyřikrát zvítězit a zdálo se, že šachové múzy mu přejí. Ovšem i on si vybral slabší chvilku, a to v 7. kole, kde se mu ani trochu nepovedla partie s velkolosinským Rostislavem Vodákem. V závěrečném finiši se pak o vítězství přetahoval s Bombekem. Ten zvládl zbytek turnaje na jedničku. Nekompromisní a bojovnou hrou zvítězil pětkrát v řadě a v závěrečném dějství mu k celkovému úspěchu stačila remíza. Cagašíkovi tak ani dvě poslední výhry nepomohly a s půlbodovou ztrátou stanul na stříbrném stupínku.

Velký boj se rozhořel o bronzovou medaili. Kandidátů na ni bylo víc a pořadí se postupně měnilo. Vše vyvrcholilo závěrečnou bitkou v posledním kole. Velké šance měl šternberský Petr Mohapl hrající ovšem za litovelský klub, který však ke své smůle bojoval s vítězem turnaje Bombekem. Remíza mu nakonec vynesla i tak úctyhodné páté místo. Na třetí příčku se tedy vyhoupl se 6,5 body výše zmíněný Rostislav Vodák, pro kterého je to jistě cenný úspěch. Za zmínku pak ještě stojí výkon Zdeňky Vránové ze Starého města, která se rovněž vešla do skupinky 6,5 bodových šachistů a stala se nejlepší ženou turnaje.

Hlavní rozhodčí Karel Volek měl turnaj pevně v rukou a zvládl bezchybně časový harmonogram. Ředitel turnaje Marek Pospíšil sklidil zasloužený potlesk, neboť hlavní organizační tíže byla na něm. „Jsem rád, že jsme se tu všichni sešli. Snažili jsme se a cenový fond je opravdu bohatý. Je mi líto, že zdejší prostory neumožňují přijmout více než 60 hráčů. S těžkým srdcem jsem okolo dvaceti pozdních přihlášek musel odmítat. Svědčí to o vysokém zájmu, kterého si velice vážíme, “ uvedl Pospíšil.

Místopředseda klubu Ladislav Spurný připomenul, že turnaj byl pořádán pod finanční záštitou Olomouckého kraje. Současně došlo i na pietní vzpomínku, neboť turnaj se opětovně hrál jako memoriál zesnulého dlouholetého předsedy šternberského klubu Stanislava Procházky. Za účasti jeho manželky bylo okamžikem ticha vzpomenuto na vynikajícího a obětavého člověka.

Chceme věřit, že nikdo nelitoval návštěvy a že všichni si zahráli a zabojovali podle svého gusta. Rádi bychom poděkovali za korektní hru a za předvedené výkony. Budeme se ze všech sil snažit, abychom nastavenou laťku udrželi a za rok si u nás zase všichni dali dostaveníčko.

sachy 460 copy

sachy 1 copy copy sachy2 copy sachy3 copy sachy4

Text a foto:

PhDr. Ladislav Spurný
místopředseda Šachového klubu Šternberk

 

Městský úřad Šternberk

Horní náměstí 16
785 01 Šternberk
IČ: 00299529
DIČ: CZ00299529

telefon: 585 086 111, 511
e-mail: podatelna@sternberk.cz
ID datové schránky: ud7bzn4

Počet obyvatel k 1.1.2019:
13 603


Historické foto

Současné foto

Fotogalerie z akcí

Videoreportáže