Šternberk - oficiální informační portál města

HISTORICKÉ MĚSTO ROKU 2008

Jak jsme u nás ve Šternberku oslavili 100. výročí republiky?

Letošní kulaté výročí vzniku Československa si připomínáme nejen ve Šternberku po celý rok. Hlavní program oslav 100. výročí od vzniku samostatného československého státu proběhl ve dnech 26. - 28. října 2018. V pátek 26. října byly oslavy zahájeny v Kulturním domě ve Šternberku slavnostním koncertem orchestru Harmonie Šternberk s hlavním hostem Bárou Basikovou.

Oslavy pak vyvrcholily v neděli 28. října programem na náměstí Svobody. Součástí oslav byl slavnostní průvod s balonky v barvách trikolory od Kulturního domu z Masarykovy ulice na náměstí Svobody.  V čele průvodu jeli sokolští jezdci na koních oblečení v novodobých sokolských krojích. Za jezdci pochodovala sokolská stráž v historických uniformách se šavlí a praporečník s historickým praporem jednoty šternberské.  Průvodu se zúčastnili i další členové TJ Sokol Šternberk a zástupci šternberských Junáků. V průvodu jsme mohli vidět také legionáře z Klubu vojenské historie, 6. pěšího pluku Olomouc, kteří byli oblečeni v prvorepublikových kostýmech, uniformách legionářů a v prvorepublikových četnických uniformách. Čestnou stráž doplnili také strážníci městské policie ve Šternberku. Průvod doprovodily Olomoucké mažoretky a Městský dechový orchestr.

Slavnostní projev pronesl na náměstí Svobody starosta Stanislav Orság, po projevu se uskutečnil tradiční pietní akt s kladením věnců a kytic u sochy Svobody. Zazněla také československá státní hymna v podání Pěveckého sboru Šternberk.

K výročí byly vysazeny také dvě lípy, které věnovala firma ARKS Plus Olomouc.  Oběma stromům požehnal děkan Antonín Pechal z Římskokatolické farnosti Šternberk.

V rámci kulturního programu vystoupil Městský dechový orchestr pod vedením dirigenta Miroslava Jahna, Olomoucké mažoretky, manželé Marta a Jiří Sovovi a Pěvecký sbor Šternberk pod vedením paní Lucie Brázdové a pana Tomáše Nikla.

Před 100 lety dosáhly naše národy Čechů, Moravanů a Slováků vytoužené svobody, samostatnosti a suverenity. Děkujeme Vám, že jste společně s námi prožili tento nejdůležitější svátek naší země.

K oslavám se připojilo i Gymnázium Šternberk a Základní škola Dr. Hrubého. Na gymnáziu uspořádali RETRODEN, kdy studenti i někteří pedagogové přišli v dobovém oblečení. Jak jim to slušelo se podívejte ve fotogalerii. Fotografie zde. Výročí si také na gymnáziu připomněli připnutím trikolory.

Také žáci a učitelé ZŠ Dr. Hrubého ve Šternberku se zapojili do oslav 100. výročí republiky. Oslavy byly zahájeny školní vernisáží výtvarných prací žáků právě ke vzniku republiky, které ozdobily chodby školy. Den nato ve škole uspořádali projektový den s názvem (Ne)šťastné osmičky. Vyvrcholením celého den bylo setkání v tělocvičně, kde nastaly ty nejkrásnější a nejdojemnější okamžiky plné pocitu sounáležitosti. Právě tady všichni zúčastnění vytvořili z vlastních těl živou vlajku naší vlasti.  Více informací na stránkách školy. Video k dispozici na https://www.rajce.net/f1329713896

pomnik 460

Fotogalerie ze slavnostního koncertu a oslav jsou zveřejněny zde:  

https://www.sternberk.eu/fotogalerie-z-akci/4888-slavnostni-koncert-harmonie-sternberk-s-barou-basikovou-26-rijna-2018-kulturni-dum-sternberk-foto-david-sedlak.html

https://www.sternberk.eu/fotogalerie-z-akci/4887-oslavy-100-vyroci-republiky-28-rijna-2018-namesti-svobody-sternberk-foto-david-sedlak.html

1 copy 2 copy 3 copy 4 5 copy

 

 

 

 

  

 

Městský úřad Šternberk

Horní náměstí 16
785 01 Šternberk
IČ: 00299529
DIČ: CZ00299529

telefon: 585 086 111, 511
e-mail: podatelna@sternberk.cz
ID datové schránky: ud7bzn4

Počet obyvatel k 1.1.2019:
13 603


Historické foto

Současné foto

Fotogalerie z akcí

Videoreportáže