• Vítejte ve Šternberku

  Vítejte ve Šternberku

 • Provoz kompostárny v roce 2019 beze změn

  Provoz kompostárny v roce 2019 beze změn

 • Termíny svozů komunálního odpadu a bioodpadu v roce 2019

  Termíny svozů komunálního odpadu a bioodpadu v roce 2019

 • Majitelé psů si mohou vyzvednout speciální sáčky

  Majitelé psů si mohou vyzvednout speciální sáčky

 • Poplatky za psa a svoz odpadu se nemění. Stejně jako vodné.

  Poplatky za psa a svoz odpadu se nemění. Stejně jako vodné.

 • Plánovaná uzavření závodní trati Ecce Homo v roce 2019

  Plánovaná uzavření závodní trati Ecce Homo v roce 2019

 • Velkoobjemový odpad: poslední termín v sobotu 27. dubna!

  Velkoobjemový odpad: poslední termín v sobotu 27. dubna!

 • Hřiště u základních škol jsou otevřena i pro veřejnost

  Hřiště u základních škol jsou otevřena i pro veřejnost

Šternberk - oficiální informační portál města

HISTORICKÉ MĚSTO ROKU 2008

Natáčení v areálu bývalého augustiniánského kláštera

Bývalý augustiniánský klášter má svůj dokument, který vznikl v rámci projektu Památky Dnes, zhlédnout jej můžete zde: http://www.youtube.com/watch?v=51UiU4yoyUw

Filmový štáb cine4net, s.r.o. začal ve Šternberku natáčet 25. dubna 2014 již od rána kvůli dobrým světelným podmínkám, aby zachytil přirozeně osvětlené exteriéry i atmosféru vnitřních prostor někdejšího kláštera. Objekt je velmi rozsáhlá stavba a celodenní natáčení v takovém místě je poměrně náročné. „Pro toto natáčení jsme kromě obvyklého obsazení (režisér, dramaturg, kameraman, zvukař, produkční) přizvali technika Jiřího na funkci kamerový „grip". Byl potřeba někdo, kdo by spolu s namáhavou instalací kamerového jeřábu a jízdy byl ještě schopen celý den chovat neustále měněné filmové objektivy jako v bavlnce," uvedl s úsměvem režisér Ondřej Sovík.

Cílem se stalo zachycení specifických rysů památky a současného stavu komplexu. Přestože kanonie prošla po roce 1989 fázemi revitalizace, na mnoha jejích částech jsou zřetelně vidět zásahy z dob minulého režimu. Štáb se vydal například po stopách zničených a zamalovaných fresek, aby pro diváky „objevil" zrestaurovanou fresku J. K. Handkeho v děkanském sále.

„Při procházení prázdnými místnostmi a bludištěm chodeb člověk přemýšlí, jak asi klášter vypadal v době své největší slávy. I v tomto vyprázdněném prostoru je možné tu a tam zachytit odraz minulosti. Nejkrásnější na celém procesu natáčení je možnost dostat se na místa, která zůstávají běžnému návštěvníkovi utajena, a prohlédnout si je možná i jiným způsobem. Ale diváci se nemusí bát, podělíme se! V tomto díle se mají určitě na co těšit," dodal režisér Ondřej Sovík.

V rámci natáčení vedly kroky štábu i do interiéru a věže přilehlého kostela Zvěstování Panny Marie, odkud filmaři pořídili celkový záběr na areál kláštera.

„Krátký dokument o Augustiniánské kanonii ve Šternberku považuji za profilový výstup projektu Památky Dnes. Zaprvé z dramaturgického hlediska – výsledné podoby coby vizuální prohlídky provázené hlasem „dobového" vypravěče, zadruhé díky charakteru památky samotné. Šternberský klášter je přesně tím, na co projekt cílí. Věřím, že o jeho existenci nemají obyvatelé Olomouckého kraje větší povědomí, a tuším, že valná část místních se dovnitř nešla nikdy podívat. Přesto má i v tomto částečně restaurovaném stavu mnoho co nabídnout," vysvětlil dramaturg projektu Petr Dvořák.

„Díky svým dispozicím by objekt mohl sloužit pro různorodé kulturní události, na vnitřním nádvoří si umím představit pořádání i větších koncertů. Společně s přilehlým monumentálním kostelem a nedaleko stojícím hradem by se mohl Šternberk zařadit k nejzajímavějším turistickým destinacím kraje," řekl dále.

„Pracovali jsme na dramaturgii ve spolupráci s historikem Filipem Hradilem z Vlastivědného muzea Olomouc, abychom diváky co nejvíce zaujali. Svůj čas si vybere celková postprodukce, střih, barevné korekce, na řadu přichází zvukař. Na komentáři spolupracujeme s herci Moravského divadla Olomouc, v tomto díle účinkuje člen činohry Petr Kubes. Pro tento snímek se nám navíc podařilo získat nahrávku barokní hudby pocházející z doby vypravěče v aktuálním podání tělesa Musica figuralis," doplnil Petr Dvořák.

V podvečer natáčení se v komplexu konala společenská událost spojená s vernisáží a hudební produkcí, které se štáb cine4net, s.r.o také zúčastnil. V dokumentu se z ní na závěr objeví několik záběrů. Smyslem je poukázat na to, že i když stavba již dávno neslouží původnímu účelu, lze ji důstojně využít například právě pro výstavy, kulturní akce či festivaly. Je možné místu vdechnout nový život.

Snímek o Augustiniánské kanonii vznikl za finanční podpory Města Šternberka.

Cílem projektu Památky Dnes je popularizovat zajímavé kulturní památky prostřednictvím série netradičně pojatých krátkých dokumentárních filmů, které budou dostupné pro všechny diváky na internetu. Projekt se nezaměřuje na nejznámější památky, ale zejména ty, jež často míjíme bez povšimnutí, přesto dostatečně významné, aby si zasloužily naši pozornost a péči. Nové snímky je možné sledovat prostřednictvím kanálu YouTube, Vimeo, stránek společnosti a na sociální síti Facebook.

cine4net, s.r.o.
www.cine4net.eu

klaster 460 1

klaster 1 klaster 2 klaster 3 klaster 4 klaster 5 klaster 6 klaster 9klaster 8_r

 

Městský úřad Šternberk

Horní náměstí 16
785 01 Šternberk
IČ: 00299529
DIČ: CZ00299529

telefon: 585 086 111, 511
e-mail: podatelna@sternberk.cz
ID datové schránky: ud7bzn4

Počet obyvatel k 1.1.2019:
13 603


Historické foto

Současné foto

Fotogalerie z akcí

Videoreportáže