• Vítejte ve Šternberku

  Vítejte ve Šternberku

 • Provoz kompostárny v roce 2018 beze změn

  Provoz kompostárny v roce 2018 beze změn

 • Termíny svozů komunálního odpadu a bioodpadu pro 2018

  Termíny svozů komunálního odpadu a bioodpadu pro 2018

 • Poplatky za psa a svoz odpadu se nemění. Stejně jako vodné.

  Poplatky za psa a svoz odpadu se nemění. Stejně jako vodné.

 • Radnice nabízí zdarma občanům koše na bioodpad

  Radnice nabízí zdarma občanům koše na bioodpad

 • Majitelé psů si mohou vyzvednout speciální sáčky

  Majitelé psů si mohou vyzvednout speciální sáčky

 • Kalendář akcí ve Šternberku pro rok 2018

  Kalendář akcí ve Šternberku pro rok 2018

 • Jaké jsou plány a investice ve Šternberku pro rok 2018?

  Jaké jsou plány a investice ve Šternberku pro rok 2018?

 • Plánované uzavírky závodní trati Ecce Homo v roce 2018

  Plánované uzavírky závodní trati Ecce Homo v roce 2018

 • Hřiště u základních škol jsou otevřena i pro veřejnost

  Hřiště u základních škol jsou otevřena i pro veřejnost

Šternberk - oficiální informační portál města

HISTORICKÉ MĚSTO ROKU 2008

Novinky ve Šternberku

Tradiční Léčebenské slavnosti, tentokrát s podtitulem Co se děje v trávě, se letos budou konat ve dnech 22. a 23. června. V areálu Psychiatrické léčebny Šternberk je na pátek i sobotu připraven bohatý program.

V pátek se v léčebně už potřetí setká asi stovka absolventů resocializačního programu Start; stávající pacienti si budou moci zahrát nejrůznější hry a soutěže. Od 13 hodin bude otevřena výstava výtvarných děl pacientů z dílny artemalby a ve 14 hodin se na pódiu odehraje program s názvem Pacienti sami sobě, kde vystoupí také taneční kroužek z Vincentina. O hodinu později tam zahraje cimbálová muzika Folklore Quintett a v 16 hodin dostane slovo kapela Country All. Na 18. hodinu je za účasti jejích členů naplánován s pacienty táborák.

V sobotu od devíti zahraje country kapela Žízeň, po desáté hodině ji vystřídá moderní Cirkus Le Vitare z Olomouce s Janem Hlavsou, ve 13 hodin vystoupí mladá folková písničkářka Anna Lukášová. Po ní bude následovat stand up Jiřího Charváta nominovaného na cenu Magnesia Litera za svůj blog I write...V 15 hodin bude pódium patřit slovenské zpěvačce, která vystupuje pod jménem Katarzia. Od 16 zazní v areálu léčebny skladby Philla Colinse v podání nevidomého zpěváka a saxofonisty Marka. U fontány si budou moci zájemci od 13 do 14 hodin zabubnovat s manželi Kratochvílovými a poté bude následovat vystoupení loutkového Divadla dětského diváka s názvem Zazvonil zvonec a je tady pohádka.

Doprovodný program nabídne návštěvníkům tvořivou dílnu a prodejní výstavu, k vyzkoušení bude simulátor schizofrenie, pro děti bublinkování, dílničky, skákací hrad, zvěřinec, ukázky canisterapie a hipoterapie, pétanque, kubb, jarmark, věštírna a čajovna. Program je určen pacientům, jejich příbuzným i široké veřejnosti.

slavnosti poych 460

slavnosti poych

 

 

Šternberské kulturní léto pod hvězdami začalo přesně o letním slunovratu  21. června a odstartoval jej notoricky známý muzikál Limonádový Joe podle stejnojmenné filmové předlohy. Na něj naváže promítání českých filmů z let 2016 a 2017. V červenci bude projekt pokračovat koncertem zpěváka, hudebníka a herce Ondřeje Rumla, který přiveze do Šternberka skladby Ježka, Voskovce a Wericha. Po něm bude následovat proslulý Šternberský kopec. Srpen bude pro změnu patřit divadlu – a to hned třikrát. Tečku za letním projektem pak obstará další promítání.

„Největší mobilní kino v České republice letos poprvé zavítá i do Šternberka. Buďte s námi u toho!“ zve na červnové a srpnové filmy do Šternberského kláštera Jana Zezulová z agentury ARKS Plus. V červnu půjde o ryze českou zábavu. Rodinnou komedii Špunti na vodě vystřídá příběh ze života s názvem Teorie tygra. Dalším českým filmem bude v srpnu letošní novinka Tátova volha a jediným zahraničním snímkem bude na konci prázdnin francouzské životopisné drama Nedotknutelní. Vstupenky si můžete v předprodeji zakoupit v informačním centru a na webových stránkách www.arks-plus.cz.

Další součástí Šternberského kulturního léta pod hvězdami je Letní hudební hraní v podobě komorních koncertů, které se letos na nádvoří Šternberského kláštera uskuteční už počtvrté. Ve čtvrtek 19. července od 19:00 se zde představí Ondřej Ruml. Mladý charismatický zpěvák (na snímku) se prosadil v populární pěvecké soutěži a je považován za jednoho z mála skutečných talentů, které tato soutěž dala české hudební scéně. Doprovod mu dělá pražská jazzová kapela Matěj Benko Quintet. Koncert Jdeme na Ježka již svým názvem napovídá, na co se diváci mohou těšit. Ondřej Ruml na něm představí znovu zaranžované písně od Jaroslava Ježka, Jiřího Voskovce a Jana Wericha, za které byl oceněn i zlatou deskou. Vstupenky v ceně 320 Kč jsou již nyní k mání v informačním centru, na www.arks-plus.cz a na portálu Ticket Pro.

Tradiční open air divadelní přehlídka s názvem Letní divadelní hraní se letos uskuteční ve dnech 16. a 17. srpna, opět v zahradách hradu Šternberk. Nejprve nabídne klasiku jménem Světáci v divadelním podání pražských herců a následující den pozve děti do bláznivého hudebního kabaretu Kašpárek v rohlíku a dospělé pak na talk show dvou známých tváří: Jakuba Koháka a Matěje Rupperta, v pořadu Hvězdy, jak je neznáte. Vstupenky: v IC Šternberk a na www.arks-plus.cz

PROGRAM LETNÍHO KINA

Pátek 29. 6. – Špunti na vodě

Sobota 30. 6. – Teorie tygra

Úterý 28. 8. – Tátova volha

Čtvrtek 30. 8. – Nedotknutelní

Promítat se bude na nádvoří Šternberského kláštera, pokaždé za cenu 80 Kč. V červenci bude začátek vždy ve 21:30 hodin, v srpnu ve 21:00 hodin.

Kopec 460

Limonádový Joe 002 copy STBK kopec 2018 FINAL FINAL plakat bez log 

 

Cesty do místa trvalého bydliště pro nový řidičský průkaz jsou minulostí. Nový řidičský průkaz a paměťovou kartu do tachografu získáte nově na kterémkoliv úřadě obce s rozšířenou působností. Při změně bydliště se řidičský průkaz už nemění. K žádosti už nepotřebujete papírovou fotografii. Toto vše jsou novinky platné  od 1. července 2018. 

Upozorňujeme  řidiče, že z důvodu celostátního přechodu na nový systém vydávání řidičských průkazů bude ve čtvrtek 28. června a v pátek 29. června registr řidičů odboru dopravy a silničního hospodářství Městského úřadu Šternberk uzavřen.  

Pokud jsme si něco přáli ve vztahu k řidičskému průkazu, tak mít možnost vyřídit si ho na libovolném úřadě obce s rozšířenou působností. Od 1. července 2018 se toto přání stává skutečností. Nadále platí, že výměna dokladu, jemuž končí platnost, je zdarma a nově nemusíte pro řidičák chodit už ani s fotkou. Řekneme si ale i o dalších novinkách, které nový způsob vydávání řidičských průkazů přináší.

Pokud žijete v Praze, ale trvalé bydliště máte ve Šternberku,  nezbylo vám než si vzít den volna a vydat se na úřad. Polovinu dne jste strávili cestou, narychlo zajišťovali svou průkazovou fotografii a následně přišlo na řadu samotné vyřizování dokladu na úřadě. Nyní už se to dá zvládnout mnohem lépe a jednodušeji. Od 1. července totiž nabude účinnosti zákon č. 199/2017 Sb. a prováděcí vyhláška č. 456/2017 Sb., díky nimž lze vyřídit některé záležitosti spojené s řidičáky na nejbližším úřadě obce s rozšířenou působností nebo na takovém, který vám svou lokalitou nejvíce vyhovuje, celkově tedy na jednom z 206 míst v ČR. V novém systému bude platit zásada: kde si o vydání či změnu v dokladu zažádám, tam si průkaz také vyzvednu.

Téměř vše vyřídíte na jednom místě

Nově si tak můžete na nejbližším úřadě vyřídit vydání nového řidičského průkazu po úspěšné zkoušce v autoškole, a to i v případě dalších rozšíření, dále také výměnu starého nebo neplatného průkazu za nový, případně vydání karty řidiče do digitálního tachografu. Stejně tak vám zde pomůžou při změně údajů (nejčastěji změna příjmení), ztrátě, poškození, zničení, odcizení či reklamaci dokladu. I občané jiných států mohou nově žádat na nejbližším úřadě obce s rozšířenou působností o výměnu průkazu, který vydal jiný stát, za český,
a to i v případě jeho ztráty, poškození, zničení nebo odcizení.

Také si na zvoleném úřadě můžete požádat o výpis z evidenční karty řidiče nebo bodového hodnocení (udělené body za provedené přestupky) či vyřídit záležitosti spojené s profesní způsobilostí řidiče. Seznam všech úřadů obcí s rozšířenou působností naleznete zde: www.mdcr.cz/orp.

Výjimky, kdy musíte na úřad v místě trvalého bydliště

Existují situace, kdy je přesto nezbytné dojet na úřad obce s rozšířenou působností v místě vašeho trvalého bydliště. Mezi ně patří např. odnětí nebo vrácení řidičského oprávnění, omezení oprávnění atd.

Na úřad s fotkou už jen při vyřízení mezinárodního řidičského průkazu

Dosud bylo nutné na úřad přijít s papírovou fotografií, kterou pracovník na přepážce umístil na žádost. Podle nové úpravy už se na úřad s fotografií nebude muset. Systém sám vyhledá, zda již nemáte fotografii v jiné databázi (např. z občanského průkazu nebo cestovního pasu), a pokud bude vaše podoba stále aktuální, použije ji a fotit se vůbec nebudete. V případě, že jste změnili vizáž a vaše podoba se na první pohled neshoduje s fotografií v existujících databázích, vyfotí vás úředník přímo při vyřizování žádosti. Odpadá tedy nutnost pořídit si průkazové fotografie. Nově se také na každý doklad bude prostřednictvím podpisového tabletu pořizovat digitalizovaný podpis žadatele.

Jediný případ, kdy s sebou ještě na úřad ponesete papírovou fotografii, je vydání mezinárodního řidičského průkazu (ten má formát malé knížky, který prozatím tisk digitální fotografie neumožňuje).

Změna trvalého bydliště nemá na řidičský průkaz vliv

Pokud jste změnili trvalé bydliště, platila povinnost tuto změnu hlásit na úřadě. Ten vám vydal nový řidičský průkaz. Nyní je tato povinnost již minulostí. Od července se budou vydávat řidičské průkazy, které údaj o místě trvalého bydliště neobsahují. To se vztahuje i na majitele dříve vydaných, ale stále platných řidičských průkazů.

Správní poplatky

Změna legislativy přinesla také úpravu výše správních poplatků. Za výměnu řidičského průkazu za nový v případě, že končí doba jeho platnosti, stále nebudete platit nic a dostanete ho zdarma. Při vydání nového průkazu zaplatíte z původních 50 Kč nově 200 Kč. Navýšení správního poplatku je kompenzováno tím, že si již nemusíte pořizovat průkazovou fotografii. Také se navýšil poplatek za zrychlené vydání průkazu do pěti pracovních dnů z 500 Kč na 700 Kč. Částka za vystavení mezinárodního řidičského průkazu zůstává 50 Kč, za vydání paměťové karty do digitálního tachografu zaplatíte nadále 700 Kč.

 

Před 1. 7. 2018

Po 1. 7. 2018

Výměna řidičského průkazu při uplynutí jeho platnosti

zdarma

zdarma

Vydání nového řidičského průkazu

50 Kč

200 Kč

Vydání řidičského průkazu v kratší lhůtě
(do 5 pracovních dnů)

500 Kč

700 Kč

Mezinárodní řidičský průkaz

50 Kč

50 Kč

Vydání karty do digitálního tachografu

700 Kč

700 Kč

 CENDIS FB 1200x628 mapa 002 460

Schránka 01 

 

 

V souvislosti s rozsáhlou větrnou kalamitou, která postihla lesy na Šternbersku a Olomoucku ve dnech 17. a 18. března, vydal Městský úřad Šternberk, jako příslušný orgán státní správy lesů, zákaz vstupu do lesů ve vlastnictví města Šternberka, a to v katastrálních územích Šternberk, Lhota u Šternberka, Dalov a Těšíkov. Největší škody napáchal vichr zejména v lokalitách Kiosek, Aleš, Kukaččí les v Dalově, Těšíkovské údolí a Kamenec. Lesní porosty ve vymezené oblasti byly po živelné události narušené a ohrožující zdraví a život návštěvníků lesa. K 18. červnu 2018 je zpracováno 85% poškozených porostů, ke zpracování zůstává dřevní hmota v lokalitě Aleš, Bělkovické údolí – k. ú. Těšíkov a část lesa nad Těšíkovem směrem k Horní Loděnici.

Zákaz vstupu do lesů končí  v pátek 22. června, od soboty 23. června  je vstup do městských lesů opět povolen. Od 1. července 2018 je povolen vstup i do státních lesů (Lesy České republiky, s. p.).

I přes povolení vstupu žádáme návštěvníky o zvýšenou opatrnost při pohybu v lese, při setkání s lesní technikou dbejte prosím pokynů obsluhujících zaměstnanců. 

lesy

 

 

 

Hned dvě skupiny zahraničních studentů přivítal starosta Stanislav Orság  v obřadní síni radnice během posledních týdnů. Děti ze švédské Kungsbacky a německého Günzburgu přijely do Šternberka v rámci vzájemné partnerské spolupráce, jejich pobyt i program pro ně zajišťovali pedagogové a studenti ze Základní školy Svatoplukova, která je velmi aktivní v této oblasti a má se zahraničními výměnami dětí  a mládeže bohaté zkušenosti.

V pondělí  28. května zavítaly do obřadní síně radnice děti z Kungsbacky, v úterý 12. června pak děti z Günzburgu. Při pobytu ve Šternberku se jim organizátoři snažili ukázat to nejlepší, co tady máme: hrad, Ecce Homo Park,  Expozici času, Šternberský klášter, ale také zajímavá místa v okolí jako jeskyně v Javoříčku,  lanové centrum v Olomouci, či Jeseníky.   

Partnerská smlouva s Kungsbackou byla uzavřena 21. září 2001, s Günzburgem byla podepsána partnerská smlouva 9. listopadu 2011.  

„Jsme velmi rádi, že se daří  tímto způsobem naplňovat partnerskou spolupráci mezi dětmi a mládeží a i nadále ji budeme podporovat“, uvedl starosta Stanislav Orság.   

460 němci

1 němci 2 němci web 3 němci web 5 němci web 6 němci web 1 svedi 2 svedi 4 svedi 5 svedi

 
Strana 1 z 216

Městský úřad Šternberk

Horní náměstí 16
785 01 Šternberk
IČ: 00299529
DIČ: CZ00299529

telefon: 585 086 111, 511
e-mail: podatelna@sternberk.cz
ID datové schránky: ud7bzn4

Počet obyvatel k 1.1.2018:
13 600

Kalendář akcí

červen 2018
Po Út St Čt So Ne
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Historické foto

Současné foto

Fotogalerie z akcí

Videoreportáže