Městský úřad Šternberk
Horní náměstí 78/16
785 01 Šternberk
IČO: 00299529
DIČ: CZ00299529
Na internetových stránkách města Šternberka se v rubrice Dotazy občanů velmi často objevují dotazy na téma sociální problematiky a soužití s menšinovými skupinami obyvatelstva.
Některé dotazy se soustavně opakují, frekvence dotazů narůstá i s příchodem jednotlivých ročních období – v létě se týkají poskytování permanentek na městské koupaliště pro určité skupiny obyvatel, v zimě zase služeb pro osoby bez přístřeší. Nejčastěji pokládané dotazy jsme se rozhodli zveřejnit.
Kde se mohou lidé bez přístřeší ve Šternberku umýt a dát si do pořádku osobní věci, např. vyprat si prádlo, okoupat se a brát vodu na pití.
Lidé bez přístřeší jsou lidé, kteří z různých důvodů ztratili nebo opustili svůj domov, byt, ubytování, neumějí vyřešit komplikované problémy s tím spojené a hledají pomoc. Tito lidé se v první řadě musí obrátit na své rodiny. Pokud rodinu nemají nebo tato rodina z nějakého důvodu nefunguje nebo nechce pomoci, mohou se obrátit na odbor sociálních věcí MěÚ Šternberk, kde jim ve spolupráci s kurátorem pro dospělé zajistíme ubytování v azylovém domě. V azylovém domě jim budou zabezpečeny všechny základní potřeby (hygiena, výdej stravy, popřípadě možnost její přípravy, apod.). Azylové domy slouží pro práci s lidmi bez přístřeší a nabízí jim potřebnou pomoc. Představují komplex služeb poskytujících individuální, důstojnou, nepřetržitou a koncepční pomoc osobám, které se ocitnou v krizové situaci. Dále plní funkci reintegračního zařízení, které zachycuje, ubytovává a za pomoci širší spolupráce pomáhá hledat další uplatnění, jako například prosazování práv a zájmů na trhu práce, poradenství a výchovné, vzdělávací a aktivační služby.
Je pravda, že Romové ve Šternberku dostávají permanentky na šternberský bazén zdarma?
Žádná sociální skupina obyvatel ze Šternberka není a nikdy nebyla zvýhodněna bezplatným poskytnutím vstupu na městské koupaliště ve Šternberku.
Jak Město Šternberk řeší problematiku nepřizpůsobivých občanů?
Město Šternberk od roku 2006 opakovaně jednalo se zainteresovanými stranami (Policie ČR, krajský úřad, některá nevládní sdružení) a hledalo řešení jak uvedenou problematiku řešit. Bohužel města a obce v České republice nemají dostatečné pravomoci v této věci a pomoc nebo spolupráce státu je minimální nebo žádná. Sledujeme i aktivity v jiných městech, ale žádné město v České republice doposud nenašlo jednoznačný návod k řešení.
Web vytvořen z projektu Operačního programu Zaměstnanost s názvem „Městský úřad Šternberk
= vstřícný, přívětivý
a profesionální úřad“ registrační číslo CZ.03.4.74/0.0/0.0/18_092/ 0014375