Městský úřad Šternberk
Horní náměstí 78/16
785 01 Šternberk
IČO: 00299529
DIČ: CZ00299529
„Jsem velmi potěšen vysokou účastí a konstruktivní diskuzí, která jasně ukazuje, že občané mají zájem podílet se na zlepšování bezpečnostní situace ve Šternberku,” uvedl starosta Stanislav Orság s tím, že radnice ve spolupráci s místními hledá způsoby, jak posílit bezpečnost ve městě.
Orság shrnul, že vedení města pokračuje v intenzivní spolupráci zejména se zástupci Policie České republiky, ministerstva pro místní rozvoj, ministerstvem vnitra a dalšími subjekty. A ocenil, že se k těmto snahám připojila i široká veřejnost, což je dalším důležitým krokem k řešení bezpečnostní situace, kterou narušuje malá skupina delikventů.
„Bezpečnost je sdílená odpovědnost. Je proto důležité, aby byl každý případ řádně nahlášen a my garantujeme, že nic nezůstane zameteno pod koberec,” navázal apelem styčný důstojník pro problematiku menšin z Ředitelství služby pořádkové policie Policejního prezidia České republiky Dalibor Horský. „Lidé se případně mohou obracet i přímo na mě,” dodal starosta.
Koordinátorka pro národnostní menšiny a romské záležitosti Renáta Köttnerová ocenila, že celá diskuse byla vedena snahou najít věcná řešení a nesklouzávala k otázkám etnicity pachatelů. „Jsem spolu se starostou v intenzivním kontaktu s místní romskou veřejností, která je situací, za níž je odpovědných pár jednotlivců, s nimiž není možná domluva, také znepokojena,” doplnila.
Současně byla Köttnerová pověřena vládní zmocněnkyní pro záležitosti romské menšiny Lucií Fukovou, aby seznámila občany s aktivitami směřovanými k zajištění smysluplného trávení volného času romských dětí a mládeže a záměrem jednat s ministerstvem práce a sociálních věcí a ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ve věci sociálně-právní ochrany dětí a ústavní výchovy. Fuková chce dále podpořit město při vzniku lokální koordinační skupiny.
Setkání bylo svoláno v důsledku nárůstu počtu incidentů, při nichž malá skupina pachatelů napadá a ohrožuje občany města. Jeho vedení proto ve spolupráci s Policií České republiky a dalšími partnery hledá řešení, jak tomuto problému čelit. „Chápeme obavy veřejnosti a sdílíme znepokojení. Situace je velmi komplikovaná, ale snažíme se využívat všechny možnosti, které nám současná legislativa dává. Pravidelně jednáme s partnery a veřejností, abychom našli účinná řešení,” shrnul starosta.
Na setkání byla představena konkrétní opatření, která město a jeho partneři chystají:
Jednalo se o první setkání z řady plánovaných veřejných diskuzí, které mají za cíl hledat společná řešení aktuálních bezpečnostních problémů. Vedení města chce i nadále zapojovat veřejnost a naslouchat jejím názorům, potřebám a otázkám.
Město současně vytvořilo on-line dotazník, aby do diskuse zapojilo i ty, kteří se setkání nemohli zúčastnit. Dotazník je dostupný na tomto odkazu ZDE.
Město se ve spolupráci s Policií ČR snaží zvýšit bezpečnost. Proto město dlouhodobě vyvíjí snahu o obsazení 4 z celkových 20 tabulkových míst městských strážníků a usiluje o navýšení počtu asistentů prevence kriminality a hodlá zavádět další bezpečnostní opatření, jako je například rozšíření kamerového systému.
Dále vedení města jednalo s majiteli nemovitostí i obyvateli problematických lokalit. Oslovilo organizace sdružující menšinové komunity, aby pomohly řešit problémy soužití. Požádalo o spolupráci Úřad vlády ČR při přípravě systematických opatření a ministerstvo práce a sociálních věcí o prověření výplaty sociálních dávek v některých lokalitách.
Současně město jedná s ministerstvem vnitra o zapojení do projektu Komunitní bezpečnost, který by mohl přinést jak odbornou podporu, tak finanční prostředky pro nezbytnou komplexní práci s dotčenými skupinami obyvatel.
Policie ČR má ze zákona mnoho úkolů, kromě dohledu na veřejný pořádek to je přijímání oznámení od občanů a prověřování trestných činů a přestupků. Do služebního obvodu Obvodní oddělení PČR ve Šternberku spadá 50 obcí, včetně stanice v Moravském Berouně. Policie ČR se proto snaží vykonávat službu všude tam, kde jí je momentálně potřeba.
Přesto se Policie ČR ve Šternberku snaží o prevenci, posiluje hlídky z jiných útvarů nebo spolupracuje s městskou policií. Jsme si však vědomi toho. že když je policie přítomna, riziková mládež se chová klidně a nedopouští se protiprávního jednání. Problémy nastávají, když hlídka není poblíž.
Ve Šternberku je více rizikových míst, město zlepšuje kamerový systém a má dobře zmapované incidenty. Možnosti represe vůči mladistvým má Policie ČR omezené, a vůči dětem téměř žádné. Nezbývá než volat k zodpovědnosti za chování dítěte jeho rodiče.
Jak již bylo uvedeno výše, u mladistvých se trest odnětí svobody ukládá pouze v nejzávažnějších případech, nicméně pokud se ten dále dopouští protiprávního jednání během zkušební doby, může mu být nařízen výkon trestu. Hlášení jednotlivých incidentů Policii ČR proto může přispět k tomu, aby byli ti, kteří se opakovaně dopouští protiprávního jednání, potrestáni přísněji.
Lokality, kde bydlí problémoví obyvatelé, jsou v soukromém vlastnictví. Žádná z těchto nemovitostí nepatří městu. To si každý může ověřit online ve veřejném katastru nemovitostí. Majitelé nemovitostí se neptají města, rady ani starosty, koho mohou ubytovat, a naopak rada ani starosta nemohou nikomu přikázat, koho má majitel nemovitosti ubytovat. Problém je tedy širší — souvisí s nedostupností bydlení, sociálním vyloučením a „obchodem s chudobou”.