Menu
Město Šternberk
MěstoŠternberk
rozšířené vyhledávání

Děkujeme za účast na vzpomínkovém aktu ke Dni vítězství

Děkujeme za účast na vzpomínkovém aktu ke Dni vítězství

Tradiční vzpomínkový akt u příležitosti Dne vítězství se uskutečnil v den státního svátku v pátek 8. května na městském hřbitově za účasti starosty Stanislava Orsága, místostarostů, zastupitelů města, zástupců organizací, politických stran a hnutí a veřejnosti.

Děkujeme, že jste se společně s námi poklonili všem, kteří obětovali své životy za nás, vzpomněli a vzdali úctu těm, kteří ztratili své životy, zdraví či blízké ve II. světové válce.

Slavnostní projev přednesl starosta Stanislav Orság, čestnou stráž drželi strážníci městské policie a zástupci šternberského skautského oddílu, o hudební doprovod se postaral městský dechový orchestr.

Za město Šternberk

Stanislav Orság, starosta
  
Jiří Kraus, 1. místostarosta

Leo Czabe, 2. místostarosta


Přikládáme slavnostní projev starosty Stanislava Orsága ze vzpomínkového aktu:  

Vážené dámy, vážení pánové, milí hosté,

jsem velmi rád, že jste přijali naše pozvání a přišli si na toto pietní místo spolu s námi připomenout 81. výročí ukončení druhé světové války.

Každoročně se 8. května scházíme a zamýšlíme nad tímto konfliktem a jeho důsledky. Vzdáváme tímto úctu všem jeho obětem.

Počtem mrtvých a zraněných, výší hospodářských ztrát, globálním zapojením států i svými trvalými následky šlo o dosud nejstrašnější válečný konflikt v dějinách lidstva. A slovo „dosud“ stále platí. Máme totiž to štěstí, že svět nebyl vystaven další válce podobného rozsahu.

Ve svých minulých projevech jsem často hovořil o důsledcích druhé světové války a o tom, co znamenala pro vývoj lidské společnosti. Sami žijeme ve městě, které bylo válkou postiženo také, i když ne přímo konfliktem samým. Šternberk byl válečných operací i bombardování ušetřen, přesto zde konflikt zanechal hlubokou stopu. V důsledku poválečného vývoje došlo k výměně obyvatel. Ti, kteří naše město po staletí obývali, stavěli, tvořili jeho podobu a historii, museli po roce 1945 odejít. Neodešli jen obyvatelé – odešly i jejich příběhy, tradice a značný kus identity tohoto města. Bohužel to pociťujeme dodnes – spolkový život, zvyky a tradiční události to vše je nenapravitelně zpřetrhané. Není na co navázat.

Žijeme v době, která je pro mnohé obtížně srozumitelná a těžko předvídatelná. Když sledujeme dění ve světě, klademe si otázku, jakým směrem se bude lidská společnost dále ubírat. Možná právě proto je důležité vracet se do minulosti a připomínat si, z jakých podmínek tento ničivý konflikt vznikl.

Jedním z klíčových faktorů byly důsledky první světové války – u části evropských národů bobtnal pocit nespravedlnosti, frustrace a touha po změně hranic.

Dalším faktorem byla hospodářské krize ve světě. Přinesla prázdné peněženky, ztrátu práce a nejistotu, která pronikala do každodenního života milionů lidí. Právě v takové atmosféře začínají být nebezpečně přitažlivé jednoduché odpovědi na složité problémy.

Lidé začali tíhnout k vůdcům, kteří slibovali jednoduchá a rychlá řešení a pořádek za každou cenu. V řadě zemí se k moci dostaly autoritářské, totalitní režimy. Potlačovaly opozici, svobodu slova. Neváhaly likvidovat a umlčovat vědce, spisovatele, umělce a představitele veřejného života. Neustále ve společnosti podněcovaly konflikt, nespokojenost a agresi. A právě z tohoto permanentního napětí mezi lidmi čerpaly svou sílu.

Mezinárodní organizace a demokratické státy se ukázaly jako slabé a nedokázaly na tuto rostoucí agresi, totalismus a extremismus s rozhodností odpovědět. Volily často politiku ústupků a kompromisů. USA jako jedna ze světových velmocí se od mezinárodního dění izolovaly. Měnila se geopolitická situace, dřívější nepřátelé uzavírali tajné dohody o rozdělení Evropy.

Asi všichni vnímáme v těchto slovech děsivou ozvěnu současnosti. Stále ale věřím, že se lidstvo poučilo. Že existují hranice a mechanismy, které nedovolí, aby se tragédie podobná druhé světové válce opakovala.

Světový konflikt je pro nás nepředstavitelný. Stejně nepředstavitelná se však ještě nedávno zdála i možnost války v Evropě. A dnes je to již 1535 dní, kdy na Ukrajině, několik set kilometrů od nás, zuří válka. I na to jsme si ale už zvykli. A právě v tom spočívá nebezpečí.

Možná jsme dnes v těchto ohledech stejně naivní, jako byly miliony lidí ve 20. a 30. letech minulého století. Jen neochotně si připouštěli možnost vzniku globálního válečného konfliktu, a přitom se sami za několik let stali jeho oběťmi.

Dámy a pánové, vnímám, a jsem za to rád, že stále velká část naší společnosti není lhostejná k šířící se agresivitě ve společnosti, extremismu a hlasům slibujícím laciná a jednoduchá řešení. V tom vidím stále naději. Pokloňme se prosím i dnes obětem všech válečných konfliktů a v úctě k těmto obětem nebuďme lhostejní k naší budoucnosti. Té budoucnosti, za kterou položili své životy.

Děkuji za pozornost.  

Foto: David Sedlák, DS Foto Šternberk

 

Datum vložení: 11. 5. 2026 10:05
Datum poslední aktualizace: 11. 5. 2026 10:07

Šternberské listy, news

Šternberské listy elektronická verzeFacebookInstagramYouTube

Informační centrum

Informační centrum Šternberk

Informační centrum Šternberk

Kvalita ovzduší

Kvalita ovzduší ve Šternberku

Evropská unie

Evropská unie, Evropský sociální fond, Operační program zaměstnanost

Web vytvořen z projektu Operačního programu Zaměstnanost s názvem „Městský úřad Šternberk
= vstřícný, přívětivý
a profesionální úřad“ registrační číslo CZ.03.4.74/0.0/0.0/18_092/ 0014375